Czytelnia medyczna

Pęcherze

Pęcherze powstają w skutek ocierania się skóry na stopie o inną powierzchnię. Powoduje to tarcie, którego rezultatem jest rozszczepienie wewnętrznej i zewnętrznej warstwy skóry. Powstaje w ten sposób kieszeń, która szybko wypełnia się półprzezroczystym płynem charakterystycznym dla podobnego do bańki pęcherza. (Jest to reakcja obronna organizmu, który otula zranione miejsce kojącym płynem).

Pęcherze często występują na uwypukleniu u podstawy dużego palca lub na pięcie - są to kluczowe punkty kontaktu skóry z butem w trakcie chodzenia lub ćwiczeń. Inne punkty nacisku to czubki (i wierzchnie części) palców oraz obszar wokół kostek.

Pęcherze mogą wystąpić u każdego, często jednak uskarżają się na tą dolegliwość osoby uprawiające gry sportowe lub jogging. Często winowajcami są nowe lub źle dopasowane buty. Kobiety natomiast często mogą dojść do wniosku, że te buty, "za które życie by oddały", sprawią, że będzie im potrzebna kuracja na pęcherze.

Zanim powstanie pęcherz możemy zauważyć zaczerwienioną, łuszczącą się skórę lub poczuć podrażnienie, swędzenie lub uczucie gorąca na podlegającym zmianom obszarze. Jeśli dopuścimy do tego, żeby ocierane stopy trwało dalej, mogą powstać pęcherze. Mogą bardzo szybko pojawiać się i pękać. Czasami kiedy zdejmujemy buty, żeby sprawdzić co jest powodem dyskomfortu, stwierdzamy, że to pęcherz, który powstał i już zdążył pęknąć.

Na zmieniony obszar należy zawsze zastosować specjalistyczne plastry na pęcherze. Jeżeli pęcherz pęknie sam z siebie, to pęknie, nie powinno ingerować się w działanie natury. Przekłuwanie bąbla może spowodować, że wedrze się brud i powstanie ryzyko zainfekowania. Jeśli pęcherz sam pękł i wygląda na rozogniony: utrzymuj go w czystości, regularnie zmieniaj opatrunek, stosuj kremy i spray'e antyseptyczne - to powinno w szybki sposób zaleczyć problem.

Większość pęcherzy goi się szybko i czysto dzięki zastosowaniu prostych środków zaradczych opisanych powyżej. Jeżeli pęcherz ulegnie zainfekowaniu, może wydzielać ropę lub też mogą być widoczne czerwone smugi rozchodzące się z jego środka. Zgrubienie i zapalenie skóry to oznaki wskazujące na poważniejszy problem. Jeżeli takie oznaki są widoczne, powinno skonsultować się to z lekarzem.

Najlepszym i najmniej bolesnym sposobem radzenia sobie z pęcherzami to przede wszystkim nie pozwolić im powstać. Nowe lub rzadko noszone buty, zmiana codziennej rutyny (wyjazd na wakacje lub na narty), podjęcie nowych wyzwań fizycznych - to czynniki, które mogą spowodować bolesne otarcia skóry.

Powrót...

Sprzedaż kosmetyków firm: neostrata, sesderma, auriga, uriage, bioderma, mediderma, galderma, svr.