Czytelnia medyczna

Czerniak złośliwy

Jest złośliwym nowotworem skóry wywodzącym się z melanocytów. Na całym świecie odnotowuje się wzrost zachorowań na ten rodzaj nowotworu złośliwego. Występuje on szczególnie w regionach intensywnego promieniowania słonecznego. Światło słoneczne jest ważnym czynnikiem w powstawaniu czerniaka. Rozmieszczenie czerniaków na ciele jest w miarę równomierne i nie dotyczy wyłącznie miejsc narażonych na działanie promieni słonecznych, tzw. terasów słonecznych: twarzy, zewnętrznych części dłoni i ramion. U mężczyzn czeraniki występują często na tułowiu, u kobiet na kończynach dolnych. Pojawiają się także na palcach rąk i nóg, np. pod paznokciem. Także mogą się rozwijać na błonach śluzowych. Czerniaki występujące w tym miejscu są trudniejsze do wyleczenia niż skórne.

Czerniak guzkowy występuje, gdy atypowe melanocyty znamienia barwnikowego nie wykazują tendencji do pozostania w strefie skórno-naskórkowej lecz wrastają pionowo w skórę właściwą. Widoczny i wyczuwalny jest guzkowaty czerniak z tendencją do owrzodzenia. Jest to najbardziej niebezpieczny typ czerniaka, szybko się szerzy i daje przerzuty.

Na możliwość rozwoju czerniaka ze znamienia barwnikowego może wskazywać zmiana barwy znamienia, poszerzenie jego powierzchni, pojawienie się nierówności powierzchni, nadżerki. Wyróżnia się czerniaka wychodzącego z plamy soczewicowatej złośliwej, szerzącego się powierzchownie.

Czerniak wychodzący z plamy soczewicowatej złośliwej: melanocyty są tylko w niewielkim stopniu atypowe i rozrastają się płasko wzdłuż strefy skórno-naskórkowej. Błona podstawna nie jest jeszcze przerwana. Na tym etapie jest to jeszcze stan przedczerniakowy. Dalsza atypowość powoduje przerwanie błony podstawnej i od tego momentu mówimy o czerniaku wychodzącym z plamy soczewicowatej złośliwej. W obrębie plamy wyczuwalne są wówczas guzki i wypukłości. Najczęściej występuje na twarzy i odsłoniętej skórze u osób starszych. Przebieg jest wieloletni.

Czerniak szerzący się powierzchownie: tę odmianę czerniaka powodują atypowe melanocyty znamienia barwnikowego. Cechują się one słabą przyczepnością do strefy skórno- naskórkowej i w wyniku tego częściowo przyłączają się do przemieszczających się ku górze keratynocytów i przerastają przez naskórek z drugiej strony lekko przerywają błonę podstawną. Czerniak szerzący się powierzchownie najczęściej wychodzi ze zmian barwnikowych, zwłaszcza dysplatycznych, jest lekko wyniosły ponad powierzchnię skóry z obwódką zapalną, wykazuje zdolność do rozpadu. Przebieg jest powikłany.

Powrót...

Sprzedaż kosmetyków firm: neostrata, sesderma, auriga, uriage, bioderma, mediderma, galderma, svr.